Blog > Komentarze do wpisu

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Wentylacja zmechanizowana mimo swej ceny jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Pozostawia bowiem nam wiele opcji, których nie znajdziemy w naturalnej wentylacji: odzysk ciepła, regulacja dopływu powietrza i duża skuteczność.

W każdym bloku musi zostać zamontowana wentylacja. Dawniej wystarczająca była wentylacja naturalna – jednak zależna była ona od warunków naturalnych. W obecnych czasach zdecydowanie częściej instalowana jest wentylacja mechaniczna. Jak tylko nazwa wskazuje, że do jej poprawnego funkcjonowania wymagany jest odpowiedni sprzęt. Przyjrzyjmy się zatem jak działa wentylacja mechaniczna.

 

Co dobre i to co złe

 

Jak każda rzecz wentylacja mechaniczna ma swoje minusy i zalety. Rozpocznijmy zatem od plusów. na początek wentylacja mechaniczna używana może być właściwie przez 12miesięcy – nie jest uzależniona od warunków atmosferycznych. Oczywiście nie tylko pozwala usuwać gorące powietrze z budynku, ale gdy jest to konieczne daje możliwość również zwiększenia jego przepływu. Wszystko to wykonywalne jest dzięki wentylatorom, które funkcjonują w instalacji. Co istotne przy systemie mechanicznym można zainstalować rekuperatory. Urządzenia te zezwalają na odzysk ciepła wydmuchiwanego z pomieszczeń powietrza i obniżenie kosztów utrzymania domu. Systemy wentylacji zmechanizowanej mają jednak także parę wad. Wentylatory muszą być podłączone do elektryczności co podyższa rachunki. Zawsze istnieje także możliwość pojawienia się usterek w zainstalowanych sprzętach. Jednak dla niektórych osób dużym minusem może być cena wentylacji mechanicznej. Wentylacja jest o dużo droższa niż wentylacja grawitacyjna i na początek należy w nią dużo zainwestować. Trzeba pamiętać jednak, że daje ona o dużo więcej możliwości przyoszczędzenia i odzyskania fragmentu włożonego w nią nakładu finansowego.

 

Dobre wyjście

 

Wentylacja zmechanizowana mimo swej ceny jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Pozostawia bowiem nam wiele opcji, których nie znajdziemy w naturalnej wentylacji: odzysk ciepła, regulacja dopływu powietrza i duża skuteczność.

środa, 12 lutego 2014, pawelczyk.pio

Polecane wpisy

Komentarze
2015/03/31 21:36:39
Wentylacja mechaniczna nie ważne jak działa, wazne jak bardzo jest istotna w przypadku domów pasywnych.