Blog > Komentarze do wpisu

Czym się różni dom pasywny od energooszczędnego?

Który z prezentowanych typów domów wybrać to już samodzielna decyzja. Pierwszy jak i drugi da w przyszłości spore oszczędności i pozwoli w miarę się usamodzielnić od dostarczycieli prądu, czy gazu. Dom pasywny różni się detalami od domu energooszczędnego – jednak na pewno w każdym z tych domów będzie się dobrze i bezpiecznie mieszkać.

Czym się różni dom pasywny od domu energooszczędnego?Rozpoczynając budowę domu trzeba się dobrze zastanowić w jakiej technologii pragniemy go postawić. Możemy postawić zwykły, tradycyjny budynek, który nie będzie później przynosił żadnych oszczędności finansowych. Do wyboru każdy z nas ma jednak jeszcze budynek energooszczędny lub budynek pasywny – nazwy te są często mylone, jednakże nie oznaczają terminy te tego samego. Czym więc różni się budynek pasywny od energooszczędnego?


Parę rozmaitych detaliW założeniu oba typy budowy mają na celu przyoszczędzenie później eksploatowanej w domu energii, czy to energii elektrycznej czy to grzewczej. W konstrukcji różnią się detalami – od razu można twierdzić, że budynki pasywne posiadają ostrzejsze wymagania i to budynki pasywne zapewniają maksimum oszczędności. W domach pasywnych stawiane są dachy jedno- lub dwuspadowe co nie wystepuje w budynkach energooszczędnych. Wentylacja nawiewowa jest obowiązkowa w obu wariantach domów różnią się one tylko poziomem określanej w parametrach efektywności. W obydwu stosuje się odzysk ciepła przy wentylacji wstawiając rekuperator. Dalej patrząc w domach pasywnych opisany przepisami jest niższy współczynnik przepuszczania gorąca niż w budynkach energooszczędnych. Ważne jest tez to, że budynki pasywne projektowane i budowane są tylko na planie prostokąta – w budynkach energooszczędnych nie jest to stosowane. W budynkach pasywnych wymagane jest również całkowite zamknięcie szyb ze strony północnej, zaś w domacbudynkach energooszczędnych powinny być one tylko ograniczone.

Osobista wola

piątek, 11 kwietnia 2014, pawelczyk.pio

Polecane wpisy

Komentarze
2015/03/18 12:07:26
Różnice między tymi domami są znaczne. Szczególnie jeśli chodzi o zużycie energii. Domy energooszczędne zużywają jej 7-krotnie więcej.