Blog > Komentarze do wpisu

Odzyskiwanie ciepła sposobem na zmniejszenie rachunków

Ze względu na szalenie wysokie koszty wiążące się z ogrzewaniem, właściciele domów jednorodzinnych poszukują skutecznych sposobów na wyraźne ich obniżenie. Bardzo dobrym sposobem, który zaczyna doceniać coraz więcej osób jest zainstalowanie wentylacji mechanicznej, w której najważniejszą rolę odgrywa rekuperator.

Korzyści z wentylacji mechanicznej z wymiennikiem ciepłaInstalacja wentylacji mechanicznej z rekuperatorem nie tylko zagwarantować może zamianę zużytego i już ogrzanego do odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu powietrza na świeże pozyskiwane z zewnątrz budynku ale również wysoki odzysk ciepła . Rekuperacja ograniczyć może nawet do 80 procent zużycie energii niezbędnej do zagrzania nawiewanego do wewnątrz pomieszczeń powietrza .

Czym jest rekuperator?Wymagany odzysk ciepła zapewnić może nowoczesna centrala wentylacyjna, której głównym zadaniem jest wymiana powietrza z utrzymaniem jego ciepła wewnątrz ogrzewanego pomieszczenia. Przy wykorzystaniu tego rodzaju wentylacji mechanicznej za odzyskiwanie ciepła z powietrza, które jest zamieniane na pochodzące z zewnątrz odpowiada zainstalowany w systemie wentylacyjnym odpowiedni wymiennik ciepła zwany rekuperatorem. W zależności od modelu w wentylacjach mechanicznych znajduje zastosowanie rekuperator z czynnikiem pośrednim, ruchomym wypełnieniem bądź przegrodą płytową.

Na czym polega rekuperacja?Proces rekuperacji polega na odzyskaniu ciepła przez zainstalowany w wentylacji mechanicznej wymiennik z wydalanego na zewnątrz budynku zużytego powietrza a następnie wykorzystaniu jej do ogrzania wwianego, świeżego powietrza. W rekuperatorze dochodzi do przeniesienia energii powietrza, które doprowadzane jest do niego poprzez zainstalowany system kanałów grawitacyjnych. W ten sposób wymiana powietrza nie wiąże się z potrzebą jego zagrzania przez układ grzewczy co w rezultacie znacznie ogranicza koszt za energię cieplną w okresie zimowym.

piątek, 25 kwietnia 2014, pawelczyk.pio

Polecane wpisy

Komentarze
2015/03/04 10:02:38
Poprzez odzyskiwanie ciepła budowa silosów jest o wiele bardziej opłacalna niż dotychczas.