wtorek, 30 września 2014

Prawidłowy nawiew powietrza to podstawa systemu wentylacyjnego. Nieobecność wentylacji to głównie pogorszenie się jakości powietrza w pomieszczeniach i wzrost wilgoci. Konsekwencją bywa rozwój pleśni czy grzybów, co niekorzystnie działa na zdrowie.

Rozwiązaniem problemu, w przypadku szczelnych okien, są nawiewniki. Powodują one dopływ świeżego powietrza, zapewniają poprawną jego cyrkulację. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nawiewników, różniących się m.in. wydajnością i izolacyjnością. Różnią się też sposobami funkcjonowania.

Nawiewniki higrosterowane posiadają specyficzne czujniki kontrolujące poziom wilgotności i samoczynnie zmieniają otwarcie nawiewnika. Wskutek tego dostosowują ilość powietrza do indywidualnychpotrzeb. Jest też możliwość blokady na przepływ nikły.

Nawiewniki ciśnieniowe sterowane samoczynnie, w których cyrkulacja powietrza uzależniony jest od różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz wnętrza. Im różnica wyższa, tym napływ powietrza zwiększa się. Każdy taki nawiewnik posiada ograniczenie, które zapobiega zwiększeniu przepływu.Brak dodatkowych elementów w oknach uniemożliwia adekwatnie duży napływ powietrza. Dlatego nawiewniki okienne są niezbędne dla utrzymania prawidłowego krążenia powietrza w pomieszczeniach. Czynią jedynie fragment całego systemu wentylacyjnego, którego celem jest także usuwanie powietrza zanieczyszczonego przez kanały wentylacyjne. Dzięki kompletnemu systemowi możemy funkcjonować właściwie. Tym bardziej, że zgodnie istniejącymi normami, w przypadku zastosowania w lokalach wentylacji innej niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna (np. wentylacji grawitacyjnej), przypływ powietrza z zewnątrz ma przechodzić poprzez urządzenia nawiewne w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych elementach przegród zewnętrznych. Nawiewniki zwiększają jakość powietrza, w wyniku należytej budowy pozwalają również oszczędzać energię cieplną.

wtorek, 23 września 2014

Klimatyzacja pomieszczeń może odbywać się w sposób naturalny i mechanicznie. Wentylacja mechaniczna wspomagana jest urządzeniami, które wprawiają powietrze w ruch.

Najważniejszym zadaniem wentylacji mechanicznej jest eliminowanie zanieczyszczeń aby poprawić komfort użytkowników. Dzięki niej w lokum wykorzystane powietrze zastępowane jest nowym, świeżym i nie skażonym substancjami lotnymi, pyłem, zapachami czy nadmiarem ciepła, wilgoci.Na rynku istnieje podział na systemy wentylacji, które różnią się między sobą zasadami działania, budową i sposobnościami wymiany powietrza w pomieszczeniu. Najczęstszym założeniem podziału jest:

1.wentylacja  naturalna i mechaniczna ( z uwagi na moc powodującą przepływ powietrza)

2.wentylacja ciągła i okresowa (ze względu na czas działania)

3.wentylacja ogólna i miejscowa (w oparciu o sposób organizowania wymiany)

4.wentylacja nawiewna, wywiewna, mieszana (w związku z ukierunkowaniem transportu powietrza)

5.wentylacja nadciśnieniowa  i podciśnieniowa (biorąc pod uwagę różnice naporu powietrza)

6.klimatyzacja z chłodzeniem, nawilżaniem itp. (z racji zakresu uzdatniania powietrza)

7.wentylacja o niskim, wysokim i przeciętnym przepływie powietrza w przewodach ( z uwagi na transport w przewodach)

8.wentylacja bezprzewodowa, jedno- dwuprzewodowe (biorąc pod uwagę liczbę przewodów).

Szczególnym uznaniem cieszy się bez wątpienia wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

Zalety wentylacji mechanicznej

Prawidłowo dobrana wentylacja mechaniczna to:

- praca niezależna od warunków klimatycznych,

-  monitoring procesu wentylacji,

- idealne ustawienia strugi powietrza,

- lepsza jakość powietrza,

- niezmienne parametry,

- filtrowanie powietrza,

- niwelowanie wilgoci i przykrych woni,

- odzyskiwanie ciepła zimą

Punktem centralnym wentylacji z odzyskiem ciepła jest centrala wentylacyjna (rekuperator).Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła umożliwia przepływ świeżego powietrza przez wymiennik i dostarczanie nowego powietrza do wnętrza. Nawiew powietrza przez wymiennik ciepła jest niezbędny w okresie zimy. A latem? Często bywa to mało komfortowe i problematyczne. Dla pominięcia wymiennika najczęściej stosuje się samoczynnie sterowane rozwiązanie, tzw. by-pass. Ułatwia on dysponowanie powietrzem zewnętrznym, aby uzyskać określoną temperaturę pozyskanego powietrza, bez potrzeby korzystania z nagrzewnicy czy chłodnicy, w celu zminimalizowania kosztów. Najczęściej w technikach instalacyjnych wykorzystywany jest by-pass z trójnikiem umieszczany w bazie wentylacyjnej. Funkcjonowanie by-passu jest wyjątkowo przydatne w czasie miesięcy letnich, minimalizując przegrzewanie się pomieszczeń podczas spiekoty. Nowoczesne rozwiązania otwierają lub zamykają by-pass w zależności od temperatury właściwej samoczynnie, biorąc pod uwagę parametry. Najnowsze typy rekuperatorów gwarantują samoistnie najwyższy komfort klimatyczny, również latem.

piątek, 25 kwietnia 2014

Ze względu na szalenie wysokie koszty wiążące się z ogrzewaniem, właściciele domów jednorodzinnych poszukują skutecznych sposobów na wyraźne ich obniżenie. Bardzo dobrym sposobem, który zaczyna doceniać coraz więcej osób jest zainstalowanie wentylacji mechanicznej, w której najważniejszą rolę odgrywa rekuperator.

Korzyści z wentylacji mechanicznej z wymiennikiem ciepłaInstalacja wentylacji mechanicznej z rekuperatorem nie tylko zagwarantować może zamianę zużytego i już ogrzanego do odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu powietrza na świeże pozyskiwane z zewnątrz budynku ale również wysoki odzysk ciepła . Rekuperacja ograniczyć może nawet do 80 procent zużycie energii niezbędnej do zagrzania nawiewanego do wewnątrz pomieszczeń powietrza .

Czym jest rekuperator?Wymagany odzysk ciepła zapewnić może nowoczesna centrala wentylacyjna, której głównym zadaniem jest wymiana powietrza z utrzymaniem jego ciepła wewnątrz ogrzewanego pomieszczenia. Przy wykorzystaniu tego rodzaju wentylacji mechanicznej za odzyskiwanie ciepła z powietrza, które jest zamieniane na pochodzące z zewnątrz odpowiada zainstalowany w systemie wentylacyjnym odpowiedni wymiennik ciepła zwany rekuperatorem. W zależności od modelu w wentylacjach mechanicznych znajduje zastosowanie rekuperator z czynnikiem pośrednim, ruchomym wypełnieniem bądź przegrodą płytową.

Na czym polega rekuperacja?Proces rekuperacji polega na odzyskaniu ciepła przez zainstalowany w wentylacji mechanicznej wymiennik z wydalanego na zewnątrz budynku zużytego powietrza a następnie wykorzystaniu jej do ogrzania wwianego, świeżego powietrza. W rekuperatorze dochodzi do przeniesienia energii powietrza, które doprowadzane jest do niego poprzez zainstalowany system kanałów grawitacyjnych. W ten sposób wymiana powietrza nie wiąże się z potrzebą jego zagrzania przez układ grzewczy co w rezultacie znacznie ogranicza koszt za energię cieplną w okresie zimowym.

piątek, 11 kwietnia 2014

Który z prezentowanych typów domów wybrać to już samodzielna decyzja. Pierwszy jak i drugi da w przyszłości spore oszczędności i pozwoli w miarę się usamodzielnić od dostarczycieli prądu, czy gazu. Dom pasywny różni się detalami od domu energooszczędnego – jednak na pewno w każdym z tych domów będzie się dobrze i bezpiecznie mieszkać.

Czym się różni dom pasywny od domu energooszczędnego?Rozpoczynając budowę domu trzeba się dobrze zastanowić w jakiej technologii pragniemy go postawić. Możemy postawić zwykły, tradycyjny budynek, który nie będzie później przynosił żadnych oszczędności finansowych. Do wyboru każdy z nas ma jednak jeszcze budynek energooszczędny lub budynek pasywny – nazwy te są często mylone, jednakże nie oznaczają terminy te tego samego. Czym więc różni się budynek pasywny od energooszczędnego?


Parę rozmaitych detaliW założeniu oba typy budowy mają na celu przyoszczędzenie później eksploatowanej w domu energii, czy to energii elektrycznej czy to grzewczej. W konstrukcji różnią się detalami – od razu można twierdzić, że budynki pasywne posiadają ostrzejsze wymagania i to budynki pasywne zapewniają maksimum oszczędności. W domach pasywnych stawiane są dachy jedno- lub dwuspadowe co nie wystepuje w budynkach energooszczędnych. Wentylacja nawiewowa jest obowiązkowa w obu wariantach domów różnią się one tylko poziomem określanej w parametrach efektywności. W obydwu stosuje się odzysk ciepła przy wentylacji wstawiając rekuperator. Dalej patrząc w domach pasywnych opisany przepisami jest niższy współczynnik przepuszczania gorąca niż w budynkach energooszczędnych. Ważne jest tez to, że budynki pasywne projektowane i budowane są tylko na planie prostokąta – w budynkach energooszczędnych nie jest to stosowane. W budynkach pasywnych wymagane jest również całkowite zamknięcie szyb ze strony północnej, zaś w domacbudynkach energooszczędnych powinny być one tylko ograniczone.

Osobista wola

środa, 12 lutego 2014

Wybudowanie domu pasywnego nie jest najtańsze, zazwyczaj jest to wydarzenie droższe ok. o 30% niż postawienie zwykłego domu. Jednakże dom pasywny zużywa, aż pięciokrotnie mniej energii – co po przeliczeniu sprawia, że koszty wybudowania go szybko się zwracają, a dom przynosi realne oszczędności.

 

Kilka dobrych cech domów pasywnych

 

Coraz bardziej usłyszeć można o domach pasywnych, czyli w pełni energooszczędnych. I nic w tym niezwykłego bowiem dyrektywa Unii Europejskiej nakłada na nasz kraj obowiązek tworzenia domów o prawie zerowym wykorzystaniu energii już od 2020 r. Czyli zostało tyko 6 lat, aby wprowadzić konkretne zmiany w naszym budownictwie i ulepszyć je technologiami, które pozwalają ograniczyć pobór energii do zera. Jednak sporo osób nie jest przekonanych do tego typu budownictwa uważając je za zbyt kosztowne, skomplikowane, a również wytykając, że certyfikaty i dokumentacja są w nim zbyt rozbudowane. Trzeba więc przyjrzeć się zaletom domów pasywnych, które powinny przekonać niechętnych do całej idei.

 

Sporo pozytywnych cech

 

Najpierw trzeba dostrzec, że domy te będą w pełni niezależne od warunków polityczno-prawnych. Znaczy to, że będą się same zaopatrywać w energię i ogrzewać wykorzystując wiatr, słońce czy wodę. Nie będzie obaw o odcięcie dostaw prądu, czy gazu – dom pozostanie w pełni samowystarczalny. Nadmienic tu można np. odzysk ciepła, do którego konieczny jest rekuperator lub rekuperatory, a także nawiewniki. Za ich sprawą można odzyskać ciepło z powietrza wywiewanego z budynku i nagrzać nim powietrze wlatujące. Idąc dalej trzeba powiedzieć, że dom pasywny jest super trwały oraz prezentuje sobą wyjątkowy wygląd – wszystko to za sprawą użytych materiałów. Dom pasywny ma także ogromną wartość. Po zaprezentowaniu świadectwa energetycznego można konkretnie wycenić dom.

 

Koszty wybudowania

 

Wybudowanie domu pasywnego nie jest najtańsze, zazwyczaj jest to wydarzenie droższe ok. o 30% niż postawienie zwykłego domu. Jednakże dom pasywny zużywa, aż pięciokrotnie mniej energii – co po przeliczeniu sprawia, że koszty wybudowania go szybko się zwracają, a dom przynosi realne oszczędności.

Wentylacja zmechanizowana mimo swej ceny jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Pozostawia bowiem nam wiele opcji, których nie znajdziemy w naturalnej wentylacji: odzysk ciepła, regulacja dopływu powietrza i duża skuteczność.

W każdym bloku musi zostać zamontowana wentylacja. Dawniej wystarczająca była wentylacja naturalna – jednak zależna była ona od warunków naturalnych. W obecnych czasach zdecydowanie częściej instalowana jest wentylacja mechaniczna. Jak tylko nazwa wskazuje, że do jej poprawnego funkcjonowania wymagany jest odpowiedni sprzęt. Przyjrzyjmy się zatem jak działa wentylacja mechaniczna.

 

Co dobre i to co złe

 

Jak każda rzecz wentylacja mechaniczna ma swoje minusy i zalety. Rozpocznijmy zatem od plusów. na początek wentylacja mechaniczna używana może być właściwie przez 12miesięcy – nie jest uzależniona od warunków atmosferycznych. Oczywiście nie tylko pozwala usuwać gorące powietrze z budynku, ale gdy jest to konieczne daje możliwość również zwiększenia jego przepływu. Wszystko to wykonywalne jest dzięki wentylatorom, które funkcjonują w instalacji. Co istotne przy systemie mechanicznym można zainstalować rekuperatory. Urządzenia te zezwalają na odzysk ciepła wydmuchiwanego z pomieszczeń powietrza i obniżenie kosztów utrzymania domu. Systemy wentylacji zmechanizowanej mają jednak także parę wad. Wentylatory muszą być podłączone do elektryczności co podyższa rachunki. Zawsze istnieje także możliwość pojawienia się usterek w zainstalowanych sprzętach. Jednak dla niektórych osób dużym minusem może być cena wentylacji mechanicznej. Wentylacja jest o dużo droższa niż wentylacja grawitacyjna i na początek należy w nią dużo zainwestować. Trzeba pamiętać jednak, że daje ona o dużo więcej możliwości przyoszczędzenia i odzyskania fragmentu włożonego w nią nakładu finansowego.

 

Dobre wyjście

 

Wentylacja zmechanizowana mimo swej ceny jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Pozostawia bowiem nam wiele opcji, których nie znajdziemy w naturalnej wentylacji: odzysk ciepła, regulacja dopływu powietrza i duża skuteczność.

niedziela, 02 lutego 2014

Z tego bloga dowiecie się wszystkiego o budownictwie pasywnym i technologiach jakie są wykorzystywane w domach pasywnych. Zahaczymy też o domy energooszczędne, porównania tych dwóch typów budynków. Nie obce nam będę zagadnienia związane z rekuperacja i odzyskiem ciepła.

Już niedługo pierwszy tematyczny wpis!