wtorek, 30 września 2014

Prawidłowy nawiew powietrza to podstawa systemu wentylacyjnego. Nieobecność wentylacji to głównie pogorszenie się jakości powietrza w pomieszczeniach i wzrost wilgoci. Konsekwencją bywa rozwój pleśni czy grzybów, co niekorzystnie działa na zdrowie.

Rozwiązaniem problemu, w przypadku szczelnych okien, są nawiewniki. Powodują one dopływ świeżego powietrza, zapewniają poprawną jego cyrkulację. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nawiewników, różniących się m.in. wydajnością i izolacyjnością. Różnią się też sposobami funkcjonowania.

Nawiewniki higrosterowane posiadają specyficzne czujniki kontrolujące poziom wilgotności i samoczynnie zmieniają otwarcie nawiewnika. Wskutek tego dostosowują ilość powietrza do indywidualnychpotrzeb. Jest też możliwość blokady na przepływ nikły.

Nawiewniki ciśnieniowe sterowane samoczynnie, w których cyrkulacja powietrza uzależniony jest od różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz wnętrza. Im różnica wyższa, tym napływ powietrza zwiększa się. Każdy taki nawiewnik posiada ograniczenie, które zapobiega zwiększeniu przepływu.Brak dodatkowych elementów w oknach uniemożliwia adekwatnie duży napływ powietrza. Dlatego nawiewniki okienne są niezbędne dla utrzymania prawidłowego krążenia powietrza w pomieszczeniach. Czynią jedynie fragment całego systemu wentylacyjnego, którego celem jest także usuwanie powietrza zanieczyszczonego przez kanały wentylacyjne. Dzięki kompletnemu systemowi możemy funkcjonować właściwie. Tym bardziej, że zgodnie istniejącymi normami, w przypadku zastosowania w lokalach wentylacji innej niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna (np. wentylacji grawitacyjnej), przypływ powietrza z zewnątrz ma przechodzić poprzez urządzenia nawiewne w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych elementach przegród zewnętrznych. Nawiewniki zwiększają jakość powietrza, w wyniku należytej budowy pozwalają również oszczędzać energię cieplną.

wtorek, 23 września 2014

Klimatyzacja pomieszczeń może odbywać się w sposób naturalny i mechanicznie. Wentylacja mechaniczna wspomagana jest urządzeniami, które wprawiają powietrze w ruch.

Najważniejszym zadaniem wentylacji mechanicznej jest eliminowanie zanieczyszczeń aby poprawić komfort użytkowników. Dzięki niej w lokum wykorzystane powietrze zastępowane jest nowym, świeżym i nie skażonym substancjami lotnymi, pyłem, zapachami czy nadmiarem ciepła, wilgoci.Na rynku istnieje podział na systemy wentylacji, które różnią się między sobą zasadami działania, budową i sposobnościami wymiany powietrza w pomieszczeniu. Najczęstszym założeniem podziału jest:

1.wentylacja  naturalna i mechaniczna ( z uwagi na moc powodującą przepływ powietrza)

2.wentylacja ciągła i okresowa (ze względu na czas działania)

3.wentylacja ogólna i miejscowa (w oparciu o sposób organizowania wymiany)

4.wentylacja nawiewna, wywiewna, mieszana (w związku z ukierunkowaniem transportu powietrza)

5.wentylacja nadciśnieniowa  i podciśnieniowa (biorąc pod uwagę różnice naporu powietrza)

6.klimatyzacja z chłodzeniem, nawilżaniem itp. (z racji zakresu uzdatniania powietrza)

7.wentylacja o niskim, wysokim i przeciętnym przepływie powietrza w przewodach ( z uwagi na transport w przewodach)

8.wentylacja bezprzewodowa, jedno- dwuprzewodowe (biorąc pod uwagę liczbę przewodów).

Szczególnym uznaniem cieszy się bez wątpienia wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

Zalety wentylacji mechanicznej

Prawidłowo dobrana wentylacja mechaniczna to:

- praca niezależna od warunków klimatycznych,

-  monitoring procesu wentylacji,

- idealne ustawienia strugi powietrza,

- lepsza jakość powietrza,

- niezmienne parametry,

- filtrowanie powietrza,

- niwelowanie wilgoci i przykrych woni,

- odzyskiwanie ciepła zimą

Punktem centralnym wentylacji z odzyskiem ciepła jest centrala wentylacyjna (rekuperator).Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła umożliwia przepływ świeżego powietrza przez wymiennik i dostarczanie nowego powietrza do wnętrza. Nawiew powietrza przez wymiennik ciepła jest niezbędny w okresie zimy. A latem? Często bywa to mało komfortowe i problematyczne. Dla pominięcia wymiennika najczęściej stosuje się samoczynnie sterowane rozwiązanie, tzw. by-pass. Ułatwia on dysponowanie powietrzem zewnętrznym, aby uzyskać określoną temperaturę pozyskanego powietrza, bez potrzeby korzystania z nagrzewnicy czy chłodnicy, w celu zminimalizowania kosztów. Najczęściej w technikach instalacyjnych wykorzystywany jest by-pass z trójnikiem umieszczany w bazie wentylacyjnej. Funkcjonowanie by-passu jest wyjątkowo przydatne w czasie miesięcy letnich, minimalizując przegrzewanie się pomieszczeń podczas spiekoty. Nowoczesne rozwiązania otwierają lub zamykają by-pass w zależności od temperatury właściwej samoczynnie, biorąc pod uwagę parametry. Najnowsze typy rekuperatorów gwarantują samoistnie najwyższy komfort klimatyczny, również latem.