nawiew

wtorek, 30 września 2014

Prawidłowy nawiew powietrza to podstawa systemu wentylacyjnego. Nieobecność wentylacji to głównie pogorszenie się jakości powietrza w pomieszczeniach i wzrost wilgoci. Konsekwencją bywa rozwój pleśni czy grzybów, co niekorzystnie działa na zdrowie.

Rozwiązaniem problemu, w przypadku szczelnych okien, są nawiewniki. Powodują one dopływ świeżego powietrza, zapewniają poprawną jego cyrkulację. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nawiewników, różniących się m.in. wydajnością i izolacyjnością. Różnią się też sposobami funkcjonowania.

Nawiewniki higrosterowane posiadają specyficzne czujniki kontrolujące poziom wilgotności i samoczynnie zmieniają otwarcie nawiewnika. Wskutek tego dostosowują ilość powietrza do indywidualnychpotrzeb. Jest też możliwość blokady na przepływ nikły.

Nawiewniki ciśnieniowe sterowane samoczynnie, w których cyrkulacja powietrza uzależniony jest od różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz wnętrza. Im różnica wyższa, tym napływ powietrza zwiększa się. Każdy taki nawiewnik posiada ograniczenie, które zapobiega zwiększeniu przepływu.Brak dodatkowych elementów w oknach uniemożliwia adekwatnie duży napływ powietrza. Dlatego nawiewniki okienne są niezbędne dla utrzymania prawidłowego krążenia powietrza w pomieszczeniach. Czynią jedynie fragment całego systemu wentylacyjnego, którego celem jest także usuwanie powietrza zanieczyszczonego przez kanały wentylacyjne. Dzięki kompletnemu systemowi możemy funkcjonować właściwie. Tym bardziej, że zgodnie istniejącymi normami, w przypadku zastosowania w lokalach wentylacji innej niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna (np. wentylacji grawitacyjnej), przypływ powietrza z zewnątrz ma przechodzić poprzez urządzenia nawiewne w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych elementach przegród zewnętrznych. Nawiewniki zwiększają jakość powietrza, w wyniku należytej budowy pozwalają również oszczędzać energię cieplną.