rekuperator

piątek, 25 kwietnia 2014

Ze względu na szalenie wysokie koszty wiążące się z ogrzewaniem, właściciele domów jednorodzinnych poszukują skutecznych sposobów na wyraźne ich obniżenie. Bardzo dobrym sposobem, który zaczyna doceniać coraz więcej osób jest zainstalowanie wentylacji mechanicznej, w której najważniejszą rolę odgrywa rekuperator.

Korzyści z wentylacji mechanicznej z wymiennikiem ciepłaInstalacja wentylacji mechanicznej z rekuperatorem nie tylko zagwarantować może zamianę zużytego i już ogrzanego do odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu powietrza na świeże pozyskiwane z zewnątrz budynku ale również wysoki odzysk ciepła . Rekuperacja ograniczyć może nawet do 80 procent zużycie energii niezbędnej do zagrzania nawiewanego do wewnątrz pomieszczeń powietrza .

Czym jest rekuperator?Wymagany odzysk ciepła zapewnić może nowoczesna centrala wentylacyjna, której głównym zadaniem jest wymiana powietrza z utrzymaniem jego ciepła wewnątrz ogrzewanego pomieszczenia. Przy wykorzystaniu tego rodzaju wentylacji mechanicznej za odzyskiwanie ciepła z powietrza, które jest zamieniane na pochodzące z zewnątrz odpowiada zainstalowany w systemie wentylacyjnym odpowiedni wymiennik ciepła zwany rekuperatorem. W zależności od modelu w wentylacjach mechanicznych znajduje zastosowanie rekuperator z czynnikiem pośrednim, ruchomym wypełnieniem bądź przegrodą płytową.

Na czym polega rekuperacja?Proces rekuperacji polega na odzyskaniu ciepła przez zainstalowany w wentylacji mechanicznej wymiennik z wydalanego na zewnątrz budynku zużytego powietrza a następnie wykorzystaniu jej do ogrzania wwianego, świeżego powietrza. W rekuperatorze dochodzi do przeniesienia energii powietrza, które doprowadzane jest do niego poprzez zainstalowany system kanałów grawitacyjnych. W ten sposób wymiana powietrza nie wiąże się z potrzebą jego zagrzania przez układ grzewczy co w rezultacie znacznie ogranicza koszt za energię cieplną w okresie zimowym.

piątek, 11 kwietnia 2014

Który z prezentowanych typów domów wybrać to już samodzielna decyzja. Pierwszy jak i drugi da w przyszłości spore oszczędności i pozwoli w miarę się usamodzielnić od dostarczycieli prądu, czy gazu. Dom pasywny różni się detalami od domu energooszczędnego – jednak na pewno w każdym z tych domów będzie się dobrze i bezpiecznie mieszkać.

Czym się różni dom pasywny od domu energooszczędnego?Rozpoczynając budowę domu trzeba się dobrze zastanowić w jakiej technologii pragniemy go postawić. Możemy postawić zwykły, tradycyjny budynek, który nie będzie później przynosił żadnych oszczędności finansowych. Do wyboru każdy z nas ma jednak jeszcze budynek energooszczędny lub budynek pasywny – nazwy te są często mylone, jednakże nie oznaczają terminy te tego samego. Czym więc różni się budynek pasywny od energooszczędnego?


Parę rozmaitych detaliW założeniu oba typy budowy mają na celu przyoszczędzenie później eksploatowanej w domu energii, czy to energii elektrycznej czy to grzewczej. W konstrukcji różnią się detalami – od razu można twierdzić, że budynki pasywne posiadają ostrzejsze wymagania i to budynki pasywne zapewniają maksimum oszczędności. W domach pasywnych stawiane są dachy jedno- lub dwuspadowe co nie wystepuje w budynkach energooszczędnych. Wentylacja nawiewowa jest obowiązkowa w obu wariantach domów różnią się one tylko poziomem określanej w parametrach efektywności. W obydwu stosuje się odzysk ciepła przy wentylacji wstawiając rekuperator. Dalej patrząc w domach pasywnych opisany przepisami jest niższy współczynnik przepuszczania gorąca niż w budynkach energooszczędnych. Ważne jest tez to, że budynki pasywne projektowane i budowane są tylko na planie prostokąta – w budynkach energooszczędnych nie jest to stosowane. W budynkach pasywnych wymagane jest również całkowite zamknięcie szyb ze strony północnej, zaś w domacbudynkach energooszczędnych powinny być one tylko ograniczone.

Osobista wola

środa, 12 lutego 2014

Wybudowanie domu pasywnego nie jest najtańsze, zazwyczaj jest to wydarzenie droższe ok. o 30% niż postawienie zwykłego domu. Jednakże dom pasywny zużywa, aż pięciokrotnie mniej energii – co po przeliczeniu sprawia, że koszty wybudowania go szybko się zwracają, a dom przynosi realne oszczędności.

 

Kilka dobrych cech domów pasywnych

 

Coraz bardziej usłyszeć można o domach pasywnych, czyli w pełni energooszczędnych. I nic w tym niezwykłego bowiem dyrektywa Unii Europejskiej nakłada na nasz kraj obowiązek tworzenia domów o prawie zerowym wykorzystaniu energii już od 2020 r. Czyli zostało tyko 6 lat, aby wprowadzić konkretne zmiany w naszym budownictwie i ulepszyć je technologiami, które pozwalają ograniczyć pobór energii do zera. Jednak sporo osób nie jest przekonanych do tego typu budownictwa uważając je za zbyt kosztowne, skomplikowane, a również wytykając, że certyfikaty i dokumentacja są w nim zbyt rozbudowane. Trzeba więc przyjrzeć się zaletom domów pasywnych, które powinny przekonać niechętnych do całej idei.

 

Sporo pozytywnych cech

 

Najpierw trzeba dostrzec, że domy te będą w pełni niezależne od warunków polityczno-prawnych. Znaczy to, że będą się same zaopatrywać w energię i ogrzewać wykorzystując wiatr, słońce czy wodę. Nie będzie obaw o odcięcie dostaw prądu, czy gazu – dom pozostanie w pełni samowystarczalny. Nadmienic tu można np. odzysk ciepła, do którego konieczny jest rekuperator lub rekuperatory, a także nawiewniki. Za ich sprawą można odzyskać ciepło z powietrza wywiewanego z budynku i nagrzać nim powietrze wlatujące. Idąc dalej trzeba powiedzieć, że dom pasywny jest super trwały oraz prezentuje sobą wyjątkowy wygląd – wszystko to za sprawą użytych materiałów. Dom pasywny ma także ogromną wartość. Po zaprezentowaniu świadectwa energetycznego można konkretnie wycenić dom.

 

Koszty wybudowania

 

Wybudowanie domu pasywnego nie jest najtańsze, zazwyczaj jest to wydarzenie droższe ok. o 30% niż postawienie zwykłego domu. Jednakże dom pasywny zużywa, aż pięciokrotnie mniej energii – co po przeliczeniu sprawia, że koszty wybudowania go szybko się zwracają, a dom przynosi realne oszczędności.

niedziela, 02 lutego 2014

Z tego bloga dowiecie się wszystkiego o budownictwie pasywnym i technologiach jakie są wykorzystywane w domach pasywnych. Zahaczymy też o domy energooszczędne, porównania tych dwóch typów budynków. Nie obce nam będę zagadnienia związane z rekuperacja i odzyskiem ciepła.

Już niedługo pierwszy tematyczny wpis!