Kategorie: Wszystkie | nawiew | nawiewniki | rekuperator | systemy wentylacji | wentylacja mechaniczna
RSS

wentylacja mechaniczna

wtorek, 23 września 2014

Klimatyzacja pomieszczeń może odbywać się w sposób naturalny i mechanicznie. Wentylacja mechaniczna wspomagana jest urządzeniami, które wprawiają powietrze w ruch.

Najważniejszym zadaniem wentylacji mechanicznej jest eliminowanie zanieczyszczeń aby poprawić komfort użytkowników. Dzięki niej w lokum wykorzystane powietrze zastępowane jest nowym, świeżym i nie skażonym substancjami lotnymi, pyłem, zapachami czy nadmiarem ciepła, wilgoci.Na rynku istnieje podział na systemy wentylacji, które różnią się między sobą zasadami działania, budową i sposobnościami wymiany powietrza w pomieszczeniu. Najczęstszym założeniem podziału jest:

1.wentylacja  naturalna i mechaniczna ( z uwagi na moc powodującą przepływ powietrza)

2.wentylacja ciągła i okresowa (ze względu na czas działania)

3.wentylacja ogólna i miejscowa (w oparciu o sposób organizowania wymiany)

4.wentylacja nawiewna, wywiewna, mieszana (w związku z ukierunkowaniem transportu powietrza)

5.wentylacja nadciśnieniowa  i podciśnieniowa (biorąc pod uwagę różnice naporu powietrza)

6.klimatyzacja z chłodzeniem, nawilżaniem itp. (z racji zakresu uzdatniania powietrza)

7.wentylacja o niskim, wysokim i przeciętnym przepływie powietrza w przewodach ( z uwagi na transport w przewodach)

8.wentylacja bezprzewodowa, jedno- dwuprzewodowe (biorąc pod uwagę liczbę przewodów).

Szczególnym uznaniem cieszy się bez wątpienia wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

Zalety wentylacji mechanicznej

Prawidłowo dobrana wentylacja mechaniczna to:

- praca niezależna od warunków klimatycznych,

-  monitoring procesu wentylacji,

- idealne ustawienia strugi powietrza,

- lepsza jakość powietrza,

- niezmienne parametry,

- filtrowanie powietrza,

- niwelowanie wilgoci i przykrych woni,

- odzyskiwanie ciepła zimą

Punktem centralnym wentylacji z odzyskiem ciepła jest centrala wentylacyjna (rekuperator).Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła umożliwia przepływ świeżego powietrza przez wymiennik i dostarczanie nowego powietrza do wnętrza. Nawiew powietrza przez wymiennik ciepła jest niezbędny w okresie zimy. A latem? Często bywa to mało komfortowe i problematyczne. Dla pominięcia wymiennika najczęściej stosuje się samoczynnie sterowane rozwiązanie, tzw. by-pass. Ułatwia on dysponowanie powietrzem zewnętrznym, aby uzyskać określoną temperaturę pozyskanego powietrza, bez potrzeby korzystania z nagrzewnicy czy chłodnicy, w celu zminimalizowania kosztów. Najczęściej w technikach instalacyjnych wykorzystywany jest by-pass z trójnikiem umieszczany w bazie wentylacyjnej. Funkcjonowanie by-passu jest wyjątkowo przydatne w czasie miesięcy letnich, minimalizując przegrzewanie się pomieszczeń podczas spiekoty. Nowoczesne rozwiązania otwierają lub zamykają by-pass w zależności od temperatury właściwej samoczynnie, biorąc pod uwagę parametry. Najnowsze typy rekuperatorów gwarantują samoistnie najwyższy komfort klimatyczny, również latem.

środa, 12 lutego 2014

Wentylacja zmechanizowana mimo swej ceny jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Pozostawia bowiem nam wiele opcji, których nie znajdziemy w naturalnej wentylacji: odzysk ciepła, regulacja dopływu powietrza i duża skuteczność.

W każdym bloku musi zostać zamontowana wentylacja. Dawniej wystarczająca była wentylacja naturalna – jednak zależna była ona od warunków naturalnych. W obecnych czasach zdecydowanie częściej instalowana jest wentylacja mechaniczna. Jak tylko nazwa wskazuje, że do jej poprawnego funkcjonowania wymagany jest odpowiedni sprzęt. Przyjrzyjmy się zatem jak działa wentylacja mechaniczna.

 

Co dobre i to co złe

 

Jak każda rzecz wentylacja mechaniczna ma swoje minusy i zalety. Rozpocznijmy zatem od plusów. na początek wentylacja mechaniczna używana może być właściwie przez 12miesięcy – nie jest uzależniona od warunków atmosferycznych. Oczywiście nie tylko pozwala usuwać gorące powietrze z budynku, ale gdy jest to konieczne daje możliwość również zwiększenia jego przepływu. Wszystko to wykonywalne jest dzięki wentylatorom, które funkcjonują w instalacji. Co istotne przy systemie mechanicznym można zainstalować rekuperatory. Urządzenia te zezwalają na odzysk ciepła wydmuchiwanego z pomieszczeń powietrza i obniżenie kosztów utrzymania domu. Systemy wentylacji zmechanizowanej mają jednak także parę wad. Wentylatory muszą być podłączone do elektryczności co podyższa rachunki. Zawsze istnieje także możliwość pojawienia się usterek w zainstalowanych sprzętach. Jednak dla niektórych osób dużym minusem może być cena wentylacji mechanicznej. Wentylacja jest o dużo droższa niż wentylacja grawitacyjna i na początek należy w nią dużo zainwestować. Trzeba pamiętać jednak, że daje ona o dużo więcej możliwości przyoszczędzenia i odzyskania fragmentu włożonego w nią nakładu finansowego.

 

Dobre wyjście

 

Wentylacja zmechanizowana mimo swej ceny jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Pozostawia bowiem nam wiele opcji, których nie znajdziemy w naturalnej wentylacji: odzysk ciepła, regulacja dopływu powietrza i duża skuteczność.